MGF

Forum Mińskiej Gildii Fantastyki


#31 2014-04-27 14:28:05

 Ogmios

Przechodzień

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 1150
Punktów :   

Re: Magic The Gathering

Odnośnie wczorajszych kontrowersji co do tapowania:
zrobcie talię do forga i spróbujcie tapowaniem zapobiec obrażeniom od atakujących stworów.
4 Choking Tethers
4 Flood
4 Mind Games
4 Broken Dam
4 Dream's Grip
36 Island
4 Blustersquall

Wyznaczone do ataku stwory są już stapowane i kolejny tap nic im nie zrobi. Można stapować je przed całą fazą walki jak jeszcze nie atakują albo w podfazie walki Begin combat (która jest jeszcze przed wyznaczaniem atakujących).

Odnośnie znaczników i innych rzeczy na regenerowanej kreaturze:
http://tappedout.net/mtg-questions/rege … -counters/
http://mtgtutorials.tumblr.com/post/482 … ters-auras
W skrócie zostają (co oznacza np. że z -1/-1 nie wyregeneruje się)...

Ostatnio edytowany przez Ogmios (2014-04-27 14:53:28)

Offline

#32 2014-06-20 15:38:39

 Ogmios

Przechodzień

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 1150
Punktów :   

Re: Magic The Gathering

Odnośnie kontrowersji co do hexproof vs sacrifice
http://tappedout.net/mtg-questions/dest … dhexproof/
http://www.mtgsalvation.com/forums/magi … d-hexproof
Czyli jak rzucam ci kartę typu "target player sacrifices creature" to jak masz tylko hexproofowaną kreaturkę to ją poświęcisz; natomiast hexproof zabezpieczyłby przed kartą typu "target creature; owner sacrifices it".
BTW na czary globalne typu "destroy all creatures" hexproof też nie działa.
I tak np hexproof zabezpieczyłby wasze stwory przed Consume Spirit i Shriekmaw, ale już nie przed Cruel Edict, Consuming Vapor, Pestilence i Engineered Plague. Nie jestem pewien natomiast co do Suffer the Past (raczej chroni, bo wyraźnie jest target card) i kart typu Ostracize/Distress/Addle (raczej nie chroni bo mają target player)...

I podobnie będzie z protection from black jak z hexproofem odnośnie sacrifice;
http://www.mtgsalvation.com/forums/magi … -sacrifice
nie jestem pewien co do Engineered Plague (chyba działa, bo nie jest to bezpośredni enchantment tylko globalny)
http://community.wizards.com/content/fo … ic/3071051
natomiast zabezpieczy przed np. Pestilence
http://community.wizards.com/content/fo … ic/2989966

Ostatnio edytowany przez Ogmios (2014-06-20 15:53:57)

Offline

#33 2014-06-20 16:56:51

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Magic The Gathering

Popieram to co napisał Ogmios, tylko dorzucę swój komentarz o Suffer the Past.


Hexproof i preventy to static abilities, czyli

112.3d
Static abilities are written as statements. They’re simply true. Static abilities create
continuous effects which are active while the permanent with the ability is on the battlefield and
has the ability, or while the object with the ability is in the appropriate zone.


Działają tylko na battlefieldzie. Działają w innych strefach tylko jeśli tekst karty wyraźnie mówi, że może użyć zdolności np w grobie, na exile, czy na ręce.

Więc Suffer the Past działa. Hexproof nie chroni przed tym. Przynajmniej zazwyczaj.



Protection from black i hexproof nie chroni przed Engineered Plague.  Gdyby czar zadawał obrażenia to można by się obronić protekcją (nie hexproofem) ale to tylko osłabienie więc wchodzi jak w masło.


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#34 2014-06-22 23:11:54

 Ogmios

Przechodzień

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 1150
Punktów :   

Re: Magic The Gathering

Czy mój Skulking Knight ginie po zagraniu przez przeciwnika np. Yamabushi's Storm? Nie znalazłem wyraźnego stanowiska; po przejrzeniu forów według mnie knight zginie przez swój sacrifice tylko gdy karta wroga zawiera "target creature" i będzie jednym z celów, natomiast nie z 'globalnych' czarów.

Na deser goblini snajper apropos ostatniej sesji w wh40k
http://gatherer.wizards.com/Handlers/Image.ashx?multiverseid=376350&type=card

Offline

#35 2014-06-23 10:20:36

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Magic The Gathering

Ogmios napisał:

Czy mój Skulking Knight ginie po zagraniu przez przeciwnika np. Yamabushi's Storm? Nie znalazłem wyraźnego stanowiska; po przejrzeniu forów według mnie knight zginie przez swój sacrifice tylko gdy karta wroga zawiera "target creature" i będzie jednym z celów, natomiast nie z 'globalnych' czarów.

Skulking knight ma triger ability która aktywuje się zawsze zaraz po tym gdy ktoś rzuci spella który "TARGETUJE" rycerza.
Yamabushi's Storm - to czar o globalnym efekcie, całkowicie pomija proces targetowania.

Czyli dla mnie sprawa prosta, triger abilty rycerza nie ma prawa być aktywowany.


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#36 2014-06-23 11:03:55

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Magic The Gathering

Ogmios napisał:

... Nie znalazłem wyraźnego stanowiska; po przejrzeniu forów ...

Wystarczyło przejrzeć instrukcje...  Poniżej efekty które mogą coś targetować.

Instrukcja napisał:

114. Targets
114.1. Some spells and abilities require their controller to choose one or more targets for them. The targets are object(s), player(s), and/or zone(s) the spell or ability will affect. These targets are declared as part of the process of putting the spell or ability on the stack. The targets can’t be changed except by another spell or ability that explicitly says it can do so.

  114.1a An instant or sorcery spell is targeted if its spell ability identifies something it will affect by using the phrase “target [something],” where the “something” is a phrase that describes an object, player, or zone. The target(s) are chosen as the spell is cast; see rule 601.2c. (If an activated or triggered ability of an instant or sorcery uses the word target, that ability is targeted, but the spell is not.)
Example: A sorcery card has the ability “When you cycle this card, target creature gets -1/-1 until end of turn.” This triggered ability is targeted, but that doesn’t make the card it’s on targeted.

114.1b Aura spells are always targeted. These are the only permanent spells with targets. An Aura’s target is specified by its enchant keyword ability (see rule 702.5, “Enchant”). The target(s) are chosen as the spell is cast; see rule 601.2c. An Aura permanent doesn’t target anything; only the spell is targeted. (An activated or triggered ability of an Aura permanent can also be targeted.)

  114.1c An activated ability is targeted if it identifies something it will affect by using the phrase “target [something],” where the “something” is a phrase that describes an object, player, or zone. The target(s) are chosen as the ability is activated; see rule 602.2b.

  114.1d A triggered ability is targeted if it identifies something it will affect by using the phrase “target [something],” where the “something” is a phrase that describes an object, player, or zone. The target(s) are chosen as the ability is put on the stack; see rule 603.3d.

  114.1e Some keyword abilities, such as equip and provoke, represent targeted activated or triggered abilities. In those cases, the phrase “target [something]” appears in the rule for that keyword ability rather than in the ability itself. (The keyword’s reminder text will often contain the word “target.”) See rule 702, “Keyword Abilities.”


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#37 2014-06-24 20:55:46

 Ogmios

Przechodzień

Skąd: Mińsk Mazowiecki
Zarejestrowany: 2013-03-18
Posty: 1150
Punktów :   

Re: Magic The Gathering

Norbercie, czy dobrze myślę: używając Revoke Existence mogę usunąć wrogi Elixir of Immortality, ale jeśli przeciwnik aktywuje jego zdolność po moim zagraniu to po rozpatrzeniu stosu revoke 'rozminie się' z celem? A w odwrotnej kolejności (aktywacja Elixiru ->Revoke) uda mi się exile?

Offline

#38 2014-06-24 22:12:23

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Magic The Gathering

Ogmios napisał:

Norbercie, czy dobrze myślę: używając Revoke Existence mogę usunąć wrogi Elixir of Immortality, ale jeśli przeciwnik aktywuje jego zdolność po moim zagraniu to po rozpatrzeniu stosu revoke 'rozminie się' z celem? A w odwrotnej kolejności (aktywacja Elixiru ->Revoke) uda mi się exile?

Tak i nie do końca tak. Zasada stosu (ostania weszła, pierwsza wychodzi) i przekazywania priority.

Przypadek pierwszy, bardziej oczywisty.
Masz priority.
Zagrywasz do stosu Revoke Existence  targetując Elixir of Immortality  i pasujesz.
Przeciwnik otrzymuje głos i może zagrywać active abilities i instatnty. Jego Elixir jest ciągle na Battlefieldzie, więc może go użyć. Odpala go do stosu (płaci manę i go tapuje) i oddaje ci głos. Jeśli nic nie wrzucisz do stosu to będzie tak:
1. Elixir wychodzi ze stosu jako pierwszy: Gracz dostaje 5 PŻ i tasuje grób, bibliotekę i Elixir razem ze sobą.
2. Revoke Existence wychodzi ze stosu. Na BF nie ma targetowanego Elixiru => nic się nie dzieje.





Przypadek drugi, bardziej złożony.

Przeciwnika ma priority.
1. Oponent odpala Elixir do stosu (płaci manę i go tapuje) i oddaje ci głos. Karta do czasu resolve jej ability pozostaje na BF.
2. Ty mając priority rzucasz Revoke Existence  targetując Elixir of Immortality  i pasujesz.

Zakładamy koniec stosu który wygląda tak:
1. Active ability: Gracz A otrzymuje 5 PŻ. Tasuje bibliotekę, grób i Elixir.
2. Spell: Wyrzucenie na Exile wskazanego Elixiru.


Rozpatrujemy w kolejności odwrotnej.

Pierwszy idzie Spell:
- Wyrzucamy na Exile Elixir. Akcja zachodzi, wskazany Elixir jest na BF, więc przenosimy go na Exile.

Drugie idzie ability z elixiru.

- Gracz A otrzymuje 5 PŻ. Tasuje ze sobą bibliotekę i grób. Elixiru nie może wtasować gdyż zmienił strefę w której się znajdował w momencie odpalania umięjętność z BF na Exile.


Jak widać w drugim przypadku zagrywając Revoke Existence jedynie wywalisz Elixir na Exile. Reszta, wejdzie do gry.


Jeśli coś weszło do stosu można to z niego usunąć akcją counter. I tak wszelkie spelle możesz wywalać niebieskimi counter spellami (oczywiście dopóki z niego nie wyszły).

Ability z jakiegoś pernamentu wrzucone do stosu nie wylatuje z niego gdy ten pernament jest w jakiś sposób utylizowany. Aby wywalić takie ability ze stosu musiał byś zagrać coś w stylu: Brown Ouphe. Ta karta działa akurat tylko na active ability artefaktów. Jeśli ability pochodzi z innego źródła to musisz mieć uniwersalny counter abiliti lub counter ability dla danego źródła.


I jeszcze jedno. Coś co counteruje tylko active abilty nie conteruje triger abilty. I odwrotnie.

Ostatnio edytowany przez Norbert (2014-06-24 22:26:08)


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#39 2014-06-26 12:17:08

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Magic The Gathering

Dla leniwych:
Armament of Nyx

Jak się przewinie stronę to mamy:


Rulings
4/26/2014     Armament of Nyx continuously checks to see whether the creature it’s enchanting is an enchantment or not. If the creature isn’t an enchantment and becomes one, or it is an enchantment and stops being one, the effect will change.


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#40 2014-06-26 16:50:18

 Jakubus

Bibliotekarz

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-24
Posty: 430
Punktów :   
WWW

Re: Magic The Gathering

Czy z zgodnie z powyższym jeśli zagram kartę Dismiss into Dream po czym zagram  Electrickery z "włączonym" Overloadem, to właściwość z tej pierwszej już nie zadziała bo overload zmienia cel z "target" na "each" ? Analogicznie Cower in Fear też nie włączy właściwości Dismiss into Dream bo nie "targetuje"?

Offline

#41 2014-06-26 17:13:13

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Magic The Gathering

Jakubus napisał:

Czy z zgodnie z powyższym jeśli zagram kartę Dismiss into Dream po czym zagram  Electrickery z "włączonym" Overloadem, to właściwość z tej pierwszej już nie zadziała bo overload zmienia cel z "target" na "each" ? Analogicznie Cower in Fear też nie włączy właściwości Dismiss into Dream bo nie "targetuje"?

Tak.
Jeśli nie ma na karcie frazy "target cośtam", tylko jest "all cośtam" lub jest "each cośtam", to cośtam mimo że jest celem karty nie zostało przez nią targetowane.

Ostatnio edytowany przez Norbert (2014-06-26 17:18:31)


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#42 2014-06-26 17:24:24

 Jakubus

Bibliotekarz

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-24
Posty: 430
Punktów :   
WWW

Re: Magic The Gathering

http://i1.memy.pl/obrazki/0bf8285068_i_caly_misterny_plan.jpg

Offline

#43 2014-06-26 17:33:21

 MudkipPl

Członek

Call me!
Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-10-19
Posty: 435

Re: Magic The Gathering

Jakoś nie mogę pojąć tych zasad stosu....


Wyobrażasz sobie co czuje człowiek po zjedzeniu parówki z bitą śmietaną, tuńczykiem, dżemem wiśniowym i smalcem? Do tego popitego mlekiem z colą i wódką... Wyobrażasz to sobie? To teraz wyobraź sobie, że po 5 minutach pierwszej rozmowy z moim prawdziwym ja czuje się tak 99,(9)% ludzi... I jak ja mam się z tym czuć?

Offline

#44 2014-06-26 21:09:21

 Norbert

MOD

Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-02-25
Posty: 698
Punktów :   

Re: Magic The Gathering

MudkipPl napisał:

Jakoś nie mogę pojąć tych zasad stosu....

Konkretnie czego z tych zasad nie rozumiesz? Albo inaczej, co rozumiesz i w którym miejscu się gubisz.


"- No przecież do tego służą reguły, rozumiesz? Żebyś się dobrze zastanowił, zanim je złamiesz."
  Lu-tze

Offline

#45 2014-06-26 23:13:23

 MudkipPl

Członek

Call me!
Skąd: MMz
Zarejestrowany: 2013-10-19
Posty: 435

Re: Magic The Gathering

Gubię się w miejscu niwelowania efektów zagranej karty przez zagranie następnej.


Wyobrażasz sobie co czuje człowiek po zjedzeniu parówki z bitą śmietaną, tuńczykiem, dżemem wiśniowym i smalcem? Do tego popitego mlekiem z colą i wódką... Wyobrażasz to sobie? To teraz wyobraź sobie, że po 5 minutach pierwszej rozmowy z moim prawdziwym ja czuje się tak 99,(9)% ludzi... I jak ja mam się z tym czuć?

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.fcbielany.pun.pl www.pokemononlinee.pun.pl www.coshotel.pun.pl www.pedagogika-pop.pun.pl www.technologia.pun.pl